Naučné stezky

Kladská

KladskáObec Kladská leží v nadmořské výšce 814 m a její dominantou je Lovecký zámeček v tyrolsko-švýcarském stylu z roku 1878. Naučná stezka vede kolem Kladského rybníka po můstkovém chodníku dlouhém 1,6 km. Z 8 informačních panelů se dozvíte o historii osady Kladská, fauně a flóře v rezervaci Kladské rašeliny, historii těžby cínu a unikátní technické památce “Dlouhá stoka“.

Smraďoch

Lesní vrchovištní rašeliniště - z malého můstkového chodníku jsou vidět bahenní sopky a vývěr plynu v zeleném jezírku (a díky unikajícímu sirovodíku nejen vidět). Informační tabule o vzniku minerálních pramenů a mofet je na konci stezky.

Soos

Nedaleko Františkových Lázní mužete obdivovat zlomek zachované třetihorní krajiny. V ČR jedině zde rostou mořské rosivky. Mužete tu vidět mofety a nepravé bahenní sopky, kolem kterých vznikají v zimě ledové pyramidy a sloupy. Půda je zde prosycena solemi z minerálních pramenů a za sucha se pokrývá krystalky bílé Glauberovy soli, červeně zbarvenými kysličníky železa a žlutavými krystalky síranu.

Více informací na www.marianskelazne.cz »